Biz Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği üyelerimizden iki arkadaşımız homofobik saldırıya maruz kaldı.

Biz Cinsel Yönelim Ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği üyelerimizden iki arkadaşımız homofobik sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldı.
Dün (13.10.2019) akşam saatlerinde bindikleri otobüste tacize uğrayan dernek üyelerimizden Merih ve Bilge, bu nedenle otobüsten inmiş ancak aynı kişiler tarafından yolları kesilerek fiziksel şiddet görmüşler ve tehdit edilmişlerdir.
Olayın ardından polis ekiplerinin gelmesiyle saldırganlar “Zaten küpe takıyorlar, yumuşaklar, toplar görmüyor musunuz, bize de otobüste asıldılar” ifadelerini kullandılar.
Saldırıya uğrayan arkadaşlarımız polis ekibiyle birlikte önce sağlık kontrolüne gidip ardından karakolda ifade verip şikayetçi oldular.

Olay sonrasında dernekteki arkadaşlarımıza ve avukatımıza haber veren Merih ve Bilge’nin yanındayız ve olayın hukuki takipçisiyiz. Saldırıya uğrayan yalnızca arkadaşlarımız değil hepimiziz, bunun bilincindeyiz.
Ayrımcılığın, homofobinin ve şiddetin karşısındayız.

Biz Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği

Trans Cinayetlerine Sessiz Kalma!

Biz Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği olarak 13 Mayıs 2019 tarihinde evinde bıçaklanarak öldürülen Gökçe Saygı ve daha önce katledilen trans kadın arkadaşlarımız için mücadeleye devam edeceğimizi dile getirmek adına saat 19:00’da Attalos Heykeli’nin önünde basın açıklaması yaptık.

Daha fazlasını oku

Trans Görünürlüğü Gününüz Kutlu Olsun!

Trans Görünürlüğü Gününüz Kutlu Olsun!

ABD’li trans aktivist Rachel Crandall tarafından yapılan öneriyle, ilk  Uluslararası Trans Görünürlüğü Günü 31 Mart 2009’da kutlandı. 31 Mart Uluslararası Trans Görünürlüğü Günü, dünya genelindeki trans bireylerin karşılaştığı ayrımcılığa karşı farkındalık yaratmaya adanmıştır ve her sene kutlanmaktadir.

Daha fazlasını oku

Gökkuşağının renkleri artık daha güçlü dalgalanacak.


BİZ varız ve hep var olacağız. Gökkuşağının renkleri artık daha güçlü dalgalanacak.              BİZ Derneği Antalya’da kuruldu. Dernek ofisimizin açılışı kentteki emek ve demokrasi güçleri temsilcilerinin de yoğun katılımıyla gerçekleşti. Basına ve kamuoyuna açıklamamız;                       

Daha fazlasını oku

“BİZ’i takip edin”

İkinci yaşını kutlayan Antalya BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu medya, insan hakları, hukuk, eğitim alanlarında sürpriz etkinlikler hazırlıyor.

Daha fazlasını oku