Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile Bir Araya Geldik

Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal

29 Kasım Cuma günü Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede şehirdeki ve ilçedeki sorunları ve ihtiyaçları konuştuk. Cinsel yönelim ve Cinsiyet kimliği ayrımcılığı konusunda beraber yürütebileceğimiz çalışmaları değerlendirdik. LGBTİ+ bireylerin belediyecilik hizmetlerinden daha rahat faydalanabilmesi amacıyla eşitlik biriminin kurulabilmesi için değerlendirmelerde bulunduk.

Hiv ve Aids gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhisi için anonim test merkezi kurulması konusunda yürüttüğümüz çalışmada test merkezinin bu kış içerisinde burhanettin onat caddesinde bulunan Muratpaşa Belediyesi Halk Sağlığı Müdürlüğü içerisinde hizmete açılacağı müjdesini aldık.

Yeni Dönem Gönüllü Oryantasyonu Devam Ediyor…

Yeni Dönem Biz Gönüllüleri '. Oryantasyon Buluşması

Yeni Dönem Gönüllüleri ile Oryantasyon Çalışmalarımızda 23.11.2019 tarihinde 2. kez buluşarak LGBTİ+ odaklı toplumsal cinsiyet temel kavramlarını, toplumsal cinsiyet rollerini ve buna ek olarak heteronormativite ve bunun neden olduğu homofobi üzerinde konuştuk. Daha sonrasında “kapsayıcı feminizim ne kadar mümkün? ” sorusu ve Queer teorisi üzerinde beyin fırtınası gerçekleştirdik. Ve oryantasyonu homur homur kısa filmi özel gösterimi ile tamamladık.

Gökçe Saygı Davasının Takipçisiyiz!

Gökçe Saygı Davası Biz Derneği

13.5.2019 Tarihinde kendi evinde bıçaklanarak öldürülen Gökçe Saygı’nın Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasında “kasten öldürme” suçuyla Tutuklu yargılanan sanıklardan Şahin Y.’nin tutukluluğunun devamına, bir sonraki duruşmanın 23 Aralık 2019 Pazartesi gününe ertelenmesine karar verildi.
Duruşma başlar başlamaz salondaki izleyicilerden rahatsız olduğunu dile getiren sanık, izleyiciler varken savunmasını sözlü olarak yapamayacağını söyledi. Bunun üzerine izleyiciler salondan çıkarıldı.

Duruşmaya Antalya Kadın Platformu, Hdp, Nar Kadın, Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği, Kampüs Cadıları, Kesk, İHD ve çeşitli sivil toplum ve kadın örgütleri katıldı.

Dava sonuçlanana ve katiller cezasını alana kadar davanın takipçisi olacağız.

GökçeSaygıiçinadalet #GökçeSaygı #TransCinayetleriPolitiktir

Yeni Dönem Gönüllüleri Buluştu!

Biz Derneği Gönüllüleri

Yeni Dönem Gönüllü Oryantasyonunun ilkini 16.11.2019 Tarihinde gerçekleştirdik. Antalyada kurulan ilk lgbt inisiyatiflerinden, Türkiyedeki Lgbt+ Dernek ve gönüllü çalışmalarından, BİZ LGBT+ Derneği olarak nasıl bir araya gelip neler hedeflediğimizden bahsettik. Feminizm ve Toplumsal Cinsiyet çalışmalarından bahsedeceğimiz 2. Buluşmamızda görüşmek üzere …

Biz Derneği ve Akdeniz Aileleri Grubu Bir Araya Geldi…

Akdeniz Aileleri Buluşması

Derneğimizi ziyarete gelen Akdeniz Aileleri Grubu ile şehrimizde ortak çalışmalar yapmak üzere konuştuk.Çocuğunun, kardeşinin veya herhangi bir akrabasının; eşcinsel, biseksüel, trans olduğunu öğrenen ve bu konu hakkında konuşmak isteyenler Akdeniz Aile Grubu Danışma Hattından ulaşabilirler. Akdeniz Aile Grubu Danışma Hattı: 0542 443 52 69

Biz Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği üyelerimizden iki arkadaşımız homofobik saldırıya maruz kaldı.

Biz Cinsel Yönelim Ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği üyelerimizden iki arkadaşımız homofobik sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldı.
Dün (13.10.2019) akşam saatlerinde bindikleri otobüste tacize uğrayan dernek üyelerimizden Merih ve Bilge, bu nedenle otobüsten inmiş ancak aynı kişiler tarafından yolları kesilerek fiziksel şiddet görmüşler ve tehdit edilmişlerdir.
Olayın ardından polis ekiplerinin gelmesiyle saldırganlar “Zaten küpe takıyorlar, yumuşaklar, toplar görmüyor musunuz, bize de otobüste asıldılar” ifadelerini kullandılar.
Saldırıya uğrayan arkadaşlarımız polis ekibiyle birlikte önce sağlık kontrolüne gidip ardından karakolda ifade verip şikayetçi oldular.

Olay sonrasında dernekteki arkadaşlarımıza ve avukatımıza haber veren Merih ve Bilge’nin yanındayız ve olayın hukuki takipçisiyiz. Saldırıya uğrayan yalnızca arkadaşlarımız değil hepimiziz, bunun bilincindeyiz.
Ayrımcılığın, homofobinin ve şiddetin karşısındayız.

Biz Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği

Trans Cinayetlerine Sessiz Kalma!

Biz Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği olarak 13 Mayıs 2019 tarihinde evinde bıçaklanarak öldürülen Gökçe Saygı ve daha önce katledilen trans kadın arkadaşlarımız için mücadeleye devam edeceğimizi dile getirmek adına saat 19:00’da Attalos Heykeli’nin önünde basın açıklaması yaptık.

Daha fazlasını oku